Talisker 18 yo

Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Talisker 18 yo

Příspěvek od Jerry1 »

Talisker 18 yo
Talisker 18.jpg
Talisker 18.jpg (31.43 KiB) Zobrazeno 11076 x
Pro mě osobně velké zklamání. Po desetiletém plnění plném explozivní vůně a chuti mi přišla osmnáctka prázdná, málo výrazná, prostě plochá. Moc jsem se na ni těšil, asi o to bylo zklamání větší.
čolek

Re: Talisker 18 yo

Příspěvek od čolek »

Mohl bys napsat ještě nějaké tvoje bližší postřehy k ní? Jestli to máš někde po ruce
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Talisker 18 yo

Příspěvek od Jerry1 »

Já už toho asi víc nenapíšu. Byla velmi jemná, i celkem dobrá, jenom to srovnání s desetiletým plněním bylo pro mě zklamání.

:arrow: čolek
Jezdíš někdy na Brno? Jestli ano, mohli bychom se potkat na motorestu Rohlenka na 206,5 km D1 a dostal by jsi vzorek k ochutnání.
čolek

Re: Talisker 18 yo

Příspěvek od čolek »

Jerry1 píše:Já už toho asi víc nenapíšu. Byla velmi jemná, i celkem dobrá, jenom to srovnání s desetiletým plněním bylo pro mě zklamání.

:arrow: čolek
Jezdíš někdy na Brno? Jestli ano, mohli bychom se potkat na motorestu Rohlenka na 206,5 km D1 a dostal by jsi vzorek k ochutnání.
Zrovna včera jsem tama jel :D Ale bohužel jezdím směr Brno jen výjimečně a většinou vlakem (nejsem pojízdný automobilista).. Ale díky moc za nabídku, toho si vážím :)
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Talisker 18 yo

Příspěvek od Jerry1 »

Druhá možnost: až budeš vědět, že máš být v Brně, tak když to jen trochu půjde, tak se tam můžem potkat.
čolek

Re: Talisker 18 yo

Příspěvek od čolek »

Díky, nejspíš to bude až někdy po letních prázdninách, ale taky bych vzal nějakou lahev na výměnu vzorků :)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Talisker 18 yo

Příspěvek od Hunter »

Díky výměně vzorků s Jerrym jsem měl možnost ochutnat tento Talisker a zde pár zápisků:
Barva:
Aroma:Ve vůni vyzrálé ovoce v takovém zastřenějším kouřovém hávu, působí překvapivě nasládle.Není určitě tak výrazná jako 10y, i Talisker DE 1999 je ve výraznosti dál.
Chuť:V chuti delikátní, napřed se zdá jemná, ale klame tělem, po chvíli čekání se projeví její hutnost, ostré koření (pepřovost/hřebíček), a úplně nakonec nastoupí druhá fáze dochutě-kouřovost s jemným dozníváním peprnosti.
Vůbec dochuť je asi největší devizou téhle whisky.
Body:86
Shrnutí:Myslím, že kdybych měl víc času na seznámení a prozkoumání, přišel bych jí na chuť ještě víc. Má určitě něco do sebe, sama o sobě je to velmi slušná whisky, v přímém srovnání se špičkovým DE 1999 a ještě lepším Taliskerem 10y, i vzhledem k ceně, je trochu pozadu.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/121
Díky Jerry!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 18 yo

Příspěvek od Nethar »

I ke mně se "zatoulal" Jerryho vzorek, díky za něj, zde mé dojmy:
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/121
Web:http://www.malts.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=talisker
Barva:
Alkohol:45,8 %
Velikost:vzorek
Aroma:vskutku není tak výrazné, přesto skvělé, moc se mi líbí - mnohem ovocnější a snad i sladší než klasický Talisker, přesto se vám nesnaží namluvit, že by se snad jednalo o nějaký kousek ze Speyside. Kouřovitost a "drsnost" jsou více v pozadí, ale naštěstí tam jsou a doplňují představení
Chuť:nemohu si pomoci, je to Talisker, ostrá pepřovitost se okamžitě zařezává do jazyku - není to síla alkoholu, ale prostě... prostě Talisker. Jinak je ale sladká. Ve vší te kořenitosti to není hořké, děkuji!
Dozvuk:sladkoslaně ovocný, zatímco u desetiletého Taliskeru zde probíhá onen "výbuch sopky" ve vašem krku, zde je to klasické a poklidné, asi sopka za těch 8 let navíc vyhasla, nejslabší článek řetězu
Shrnutí:obrazně řečeno vezměte drsný Talisker, svažte ho řetězy, ochočte, nechte tak 8 let a máte tento výsledek, výborná whisky s pro mě trochu chudším závěrem.
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Re: Talisker 18 yo

Příspěvek od Žiži »

I já přidám své poznámky z ochutnávky.
Alkohol:45,8 %
Aroma:medové tóny a včelí vosk (mnohem výraznější než u 10-leté), náznak kandovaného ovoce, kouř, jod, koření (pepř?)
Chuť:medová, včelí vosk, spousta koření (pepř a něco dalšího, jen nevím konkrétně co :? ), kouř a rašelina, sladká i slaná
Dozvuk:dlouhý, rašelina (hodně medicinální, jodový), poměrně slaný s trochou medu, kouř, pepř, včelí vosk
Shrnutí:vyzrálejší než 10-letá, jednotlivé chutě jsou výraznější, pokud se srovnává s 10-letou, tak je nejspíš zklamáním, ale pokud na chvíli zapomeneme, že existuje nějaká jiná Talisker, tak je to fantastická whisky, sice ne tak výbušná jako mladší sestra ale pořád má co nabídnout
Body:90
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker 18 yo

Příspěvek od salam15 »

Součást včerejší ochutnávky Taliskerů, děkuji salamovi 15 za vzorek :whistle:
Aroma:Výrazně alkoholové (nikoliv chlastovité) a sladké po delší snaze jsem identifikoval karamely, ale kdo ví.
Chuť:Sladká, rumová. Následuje pepř a tabák. Celé je to krásně vyvážené a uhlazené, rumová chuť je dominantní.
Dozvuk:Střední, tabákový
Shrnutí:Byl jsem velice zvědav, příplatek za 18 yo je skutečně velký a přinejmenším Jerry již výše indikoval, že to za to nestojí, anžto je příliš uhlazená. Mně 18 yo vysloveně oslovila a chutnala mi o hodně více než 10 yo. Nicméně cena za lahev je pro mne příliš vysoká, tohle si na pití kupovat nebudu (ledaže bych zase někde sehnal tu trojsadu 10 yo, DE, a 18 yo za 640,- Kč - to se to pak dá vydržet :twisted: ). V degustaci skončila třetí za DE 1992 a Port Ruighe, přičemž Port Ruighe ji porazil právě kvůli své nižší ceně.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Odpovědět