Rittenhouse Rye 100 proof

Americké pití
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od Hunter »

Po špatných zkušenostech s bourbony jsem se rozhodl americkou bourbonovou produkci ignorovat, takže na průzkum zbyly jen takzvané žitné, neboli rye whiskey. Sazerac Rye, který je jedinou žitnou, kterou jsem dosud ochutnal, u mě zabodoval, a tak jsem se nebál vyzkoušet dalšího zástupce této kategorie.

Rittenhouse Rye 100 proof
Rittenhouserye100proof.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/15084
Barva:
Alkohol:50 %
Aroma:Kakao, skořice, broušená kůže, lakovna, je i lehce parfémová, ale naštěstí to nejsou ty nepříjemné složky známé z bourbonů. Vůně je to velmi výrazná, sladce kořenitá. Po přidání vody (3 kapky na malý panák) se rozvine více do čokoládovosti, ustoupí alkohol a lakovna.
Chuť:Zprvu mi přišla dost suchá, hořkočokoládová, je znát alkohol (50 % se projevilo), a zdá se, že za vůní dost zaostává. To se však změní k lepšímu po přidání vody, která zde velmi pomáhá - probudila se sladkost a čokoláda ještě zesílí, ustupuje alkohol.
Body:83
Shrnutí:Pro mě je to druhá nejlepší "amerika" po Sazeracu Rye.Jerrymu děkuju za inspiraci (byl to jeho zástupce ve volbě Whisky roku 2011) a Petrovi děkuju za možnost zakoupit vzorek, užil jsem si ho a určitě to není poslední žitná whiskey, kterou jsem ochutnal.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Ike Blaster

Re: Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od Ike Blaster »

Recenze mě dost navnadila, tenhle styl mám rád. Jestli chceš zkoumat dál "rye whisky", tak mi byla velice doporučována sousední kanadská Alberta Premium Rye Whisky (WOL).
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od Hunter »

A dá se u nás někde sehnat? Jinak něco čtení o kanadských whisky zde: http://www.canadianwhisky.org/category/reviews
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od Nethar »

Tušil jsem, že ji mám ve sbírce vzorků a je to tak. Takže po téhle recenzi jsem o to více zvědavý, jak mi zachutná. Přijde na ni někdy řada při slepém testu v dalších týdnech, takže to bude mít mrška žitná těžké bez jakékoliv protekce :lol:
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od Hunter »

Tak to je super, že ji máš zrovna taky, to jsem zvědav, jak dopadne u Tebe.Není tak sladká a šťavnatá jako Sazerac, je taková drsnější oproti němu, ale pochutnal jsem si na obou.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Ike Blaster

Re: Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od Ike Blaster »

Ad Alberta: Ještě nedávno jsem ji v nějakém českém eshopu viděl, teď už ji najít nedokážu :(
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od Jerry1 »

Mě tato žitná zaujala na jedné z brněnských degustací, kdy se chutnaly neskotské whisky. Obsadila těsně druhé místo za indickou Amrut Peated Malt.
Velmi jemná vůně, lahodná chuť, na 50% alc. celkem jemná, pomerančová kůra, karamel.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od Nethar »

Tak uff, poslední dva vzorky bourbonů, respektive spíše bych měl říci amerických kousků, co na mě čekají ;-) Vím, že jeden z nich je zbývající Rittenhouse (ale který? :-D), druhý už si naštěstí nepamatuju. Ale že jste to vy, udělám tady skok do budoucnosti a... prvním porovnávaným je Rittenhouse Straight Rye 100 Proof a druhým Johnny Drum Green Label.

Rye - apoň 51% mashbillu je žito
Straight - aspoň 2 roky stará

Rittenhouse Straight Rye 100 Proof

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/15084
Barva:
Alkohol:50 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:S čerstvými vzpomínkami na Mellow Corn cítím ve vůni trochu té "kokosové dřevitosti" a s přehledem profesionála, kterému blafování neprokážete, protože v bourbonech může být vlastně cokoliv, si mumlám "hmmm, kukuřice" :-) Jinak je ale výraznější, sladší, čokoládově oříškový, ale figuruje tam i ovoce zvané kyselé (angrešty, rybíz, jablka). Opět netypický nesmradlavý bourbon.
Chuť:Dřevo, hodně pepře a navrch ještě hodně pepře. Trochu nasládlý, ale abych nezapomněl, tak s pepřem. Je to ale docela příjemné, kdo to vydrží delší dobu, odmění se vyšší sladkostí, zase taková (příjemně) nahořklá kakaová oříškovost.
Dozvuk:Kořenitě hřejivý dozvuk, nějaké dřevíčko, nějaký takový čerstvě upečený chlebíček. V poho, nesmrdí (moc) bourbonem a to já beru jako velké plus. Jestli je ale někde "klasický bourbon" znát, tak v dozvuku.
Shrnutí:Někdy při závěrečném otáčení lahviček tajím dech, protože třeba vím, co v nich je, ale nevím ve které co a doufám, že svět se nezhroutil a ta, co je hnusná (dobrá) je fakt ta, co má být hnusná (dobrá) :-) Tady jsem to tentokrát otočil zcela na jistotu (resp. bych měl infarkt při opaku), protože tak, jak mi chutnal druhý vzorek (Johnny Drum Green Label), nebyla šance, aby jím byl Rittenhouse, kterého Jerry a Hunter vcelku vychválili. Toť mé shrnutí, myslím, že dostačující a výmluvné. No ale flašku si koupit stejně nepůjdu, zas tak chutné to není.
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od lalos »

Rittenhouse Rye 100 proof

Info:Moje vůbec první režná. Natrefil jsem na ni víceméně náhodou v Jelínkově podnikovce ve Vizovicích. Koupil jsem ji víceméně ze zvědavosti, ale časem jsme se skamarádili. Jedná se o režnou z produkce Heaven Hill distillery (Elijah Craig, Evan Williams..) s poměrně nízkým obsahem žita (51% žita, 37% kukuřice, 12% sladového ječmene).
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/79399
Web:http://heavenhilldistillery.com/rittenhouse.php
Alkohol:50 %
Barva:Tawny – nebarveno – nefiltrováno za studena
Velikost:Celá lahev
Aroma:Ostrá, drsná, zemitá režná. Hlína, surová kůže, karamel, petrolej.
Chuť:Suchá a ostrá chilli chuť. Oříšky, čokoláda, trouchnivé dřevo, kokos.
Dozvuk:Suchý, dlouhý, dřevitý, lehce nahořklý. Skořice a muškátový oříšek. Hodně hřeje.
Shrnutí:Hodně drsná, chlapská režná. Žádná vanilková voňavka pro holky. Chutná mi moc, ale není moc na objemové pití.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Rittenhouse Rye 100 proof

Příspěvek od lalos »

9AD021DC-0E66-416C-8085-3653DA61E627.jpeg
9AD021DC-0E66-416C-8085-3653DA61E627.jpeg (16.83 KiB) Zobrazeno 966 x
Info: Postupné objevování žitné whiskey ze sady osmnácti vzorků od Xenopa. Je to řehole, ale někdo to dělat musí.

Rittenhouse je žitná ze skupiny Heaven Hill. Mashbill obsahuje 51% žita, 35% kukuřice a 14% ječmene.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/63245
Web:https://heavenhilldistillery.com/rittenhouse.php
Alkohol:50 %
Barva:
Velikost: Vzorek od Xenopa
Aroma: Hutná, sladká, výrazně silná, černé jeřabiny, čaj, višně v čokoládě
Chuť: Sladká, hodně dřeva, melasa, lehce nakyslá káva, tuzemák, staré trámy
Dozvuk: Delší, dost hřeje. Tmavý cukr, karamel, badyán, dubové hobliny
Shrnutí: Před nějakou dobou jsem měl lahev a byla fajn. Sice v hnusném obalu s plastovým šroubovacím vrškem, ale whiskey to byla parádní. Dnes po přechutnáni vzorku musím říct, že je skvělá pořád.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Odpovědět