Highland Park 12 yo

Odpovědět
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Highland Park 12 yo

Příspěvek od josé »

Obrázek
Info:nová lahev, již s označením 12 Viking Honour
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/96755
Web:https://www.highlandparkwhisky.com
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano, 8x HP
Aroma:lehčí, nasládlé po vanilce, též malinko brusinková ovocnost, karton, zralá jablka, guma. (b.1+/3)
Chuť:kouřovější, nasládlá, pikantní, dřevo, grepová kůra, lehčí, větrová, maličko mýdlová. (b.1+/4)
Dozvuk:hlinito kouřový. sněhové pusinky, čokoláda, muskatnuss. (b.1/2)
Shrnutí:lehčí, kouřová, větrová whisky. podobná 10 yo Scars. nic moc. (b.0/1)
Body:4
nashromáždilo se mi doma osm vzorků Highland Parků z různých akcí. takže jsem si střihnul oblíbený slepý srovnávací test. osmnáctka se dokonce vtipně sešla ve dvou vzorcích, každý z jiné whisky akce.
výsledné pořadí dopadlo následovně: 1. 18 yo Pride (7), 2. 18 yo Pride (7), 3. Voyage of the Raven (6+), 4. Dragon Legend (6), 5. Valknut (5+), 6. Full Volume (5+), 7. 10 yo Scars (4+), 8. 12 yo Honour (4).
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Beamy
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 3
Registrován: 07 led 2021, 15:27
Bydliště: Hlinsko

Re: Highland Park 12 yo

Příspěvek od Beamy »

Obrázek
Info:Nové plnění - Viking Honour . Moje první recenze. HP 12yo byla moje první SM, kterou jsem ochutnal a to na ochutnávce na Skotských hrách
na Sychrově, kde mi ji kdosi doporučil. Byla to dobrá volba. Po zkušenostech s blendy, jsem byl nadšený.
Neváhal jsem a na letišti Heathrow jsem zakoupil láhev s tím, že mi chvilku vydrží. Nevydržela :D . Letos jsem
ji nalezl pod vánočním stromkem a nebyla jediná.;). Takže jsem se rozhodl poznatky s příjemných večerů
sepsat.
Alkohol:40 %
Barva:
Aroma:Nasládlé, vřes, slad, ovoce - brusinka, jablko, trocha kouře
Chuť:Slad, med, kouř, broskev, trocha rašeliny
Dozvuk:Příjemně dlouhý , kouř, nezralé ovoce -brusinka
Shrnutí:Výborná.Dokonale vyvážená, ale ne nudná. Krásně se v ní snoubí med s ovocem a lehkým kouřem. Pro mne zatím nejpříjemnější whisky. Velmi povedený vzhled lahve.
Body:90
Naposledy upravil(a) Beamy dne 15 led 2021, 22:22, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Highland Park 12 yo

Příspěvek od nidan »

super, fanda HP :clap:
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Highland Park 12 yo

Příspěvek od midlo »

Highland Park 12

Rok ochutnávky:2011
Velikost:Celá láhev (1x)
Dojem po letech:Dvanáctiletý Highland Park měl být mou první Highlands whiskou po nějakém roce věnovaném prozkoumávání chutí whisek z ostrova Islay, a k mé hrůze jsem později zjistil, že nešlo o whisku z vrchoviny ale ostrovní. Přesto jsem ji vypil. Nebyl jsem nadšen. Věděl jsem už, že bude chuťově stát někde mezi whiskami jemnějšími ze Speyside a whiskami brutálními z ostrova Islay, což se potvrdilo, a že by mělo jít o koncert chutí, a ano, komplexita v ní byla, trochu kouře, trochu sladkosti, ale nezískala si mne. Jednak nebyla žádným způsobem utržená ze řetězu jako rašelinové whisky, a, ač jsem ji vybral právě proto, abych ochutnal něco jiného, v své komplexnosti podle mne ničím extra nevynikala. Asi půl roku po jejím vypití jsem se na jednom whiskovém dýchánku dozvěděl, že můj kolega, vydatný a dlouholetý piják skotských whisek, zejména těch z ostrova Islay, má velmi rád šestnáctiletý a osmnáctiletý Highland Park. Tam jsem si s ním odsouhlasil, že asi byla chyba kupovat dvanáctiletý, měl jsem raději vybrat šestnáctiletý, který je "lepší". Od té doby jsem žádný jiný Highland Park neměl, takže šestnáctiletý čeká. Po ochutnání HP12 z roku 2022 zvedám z původního hodnocení 70 (vztažené k dojmu před 11 lety) na 83. Je rozhodně jemnější a míň kouřová než si ji pamatuji.
Body:83
Škála:pod 50 špatné, 50-60 nic moc, 60-80 docela dobrá, 80-90 výborná, 90-100 vrchol. Hodnocení je vztažené k době ve které jsem pil. Opakované hodnocení může být jiné.
Naposledy upravil(a) midlo dne 25 kvě 2022, 19:27, celkem upraveno 1 x.
midlo
New-make
New-make
Příspěvky: 145
Registrován: 20 úno 2022, 10:04

Re: Highland Park 12 yo

Příspěvek od midlo »

Vzorek 2022 - jemnější a méně kouřová a méně intenzivní než si ji pamatuju. Kvalitativně podobná nebo trochu horší. Tenkrát mi nevyhovovala (hodnocení 70), nyní jsem byl docela spokojen (hodnotím 83). Oproti 16ti leté (eagle) méně sladká, plošší tj. méně plná, méně jemná, méně lahodná, méně sladká, jednodušší ale je poznat, že jsou ze stejné stáje. Podle kolegů nemá cenu 16ti letou kupovat - příliš malý rozdíl oproti 12cce. Podle mně to smysl má - značný skok z lehké nadprůměrnosti k jasné příjemné nadprůměrnosti.
Uživatelský avatar
vlado23
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 6
Registrován: 03 lis 2022, 00:12

Re: Highland Park 12 yo

Příspěvek od vlado23 »

Aroma:Vůně je spíše slabší, jemné citrusy, kyselejší ovoce. V nose spíše kořeněný.
Chuť:Nahořklost a rašelina se rychle střídá s citrusy. Zajímavá kombinace.
Dozvuk:Dozvuk je mdlý, poněkud nahořklý s nevýrazným závěrem. Chybí mu trochu víc alkoholové síly.
Shrnutí:Pil jsem i lepší a levnější whisky, asi nebudu fanouškem vikingů z ostrova Orkneje. Není to špatné, ale ocenil bych delší dozvuk a výraznější chutě.
Body:60
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Highland Park 12 yo

Příspěvek od Walter »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/198382
Web:https://www.highlandparkwhisky.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=highland-park
Alkohol:40 %
Barva:
Velikost:Lahev o objemu 0,7 l
BarCode:5010314570101
BottleCode:L01760, L0424/05 13:43
Aroma:Tady si nosík moc neužije. Vůně je překvapivě slabá až utlumená. Nejvíce se připomíná kyselkavé ovoce, po odstátí i nějaké to drobně nasládlé, jež doplňuje trocha obilí, koření v čele s pepřem a vanilkou či čerstvá máta. Kdesi v dáli lze narazit na zbytky dubového dřeva, možná lehounce zakouřeného.
Chuť:V ústech se projevuje příjemná kombinace sladu, zelených jablek, jemného koření a šťavnaté máty. V náznacích se o slovo hlásí také med, lískové oříšky nebo tmavá čokoláda. S druhým douškem už ale nabírám dojmu, že místo whisky sladové popíjím whisky míchanou.
Dozvuk:Středně dlouhý, nepatrně dřevitý, s pozůstatky kouře a karamelu.
Shrnutí:Posun chuti během odpíjení z pohárku je věc prapodivná, a v důsledku frustrující. Kdyby se tak nedělo opakovaně, mlčím. Asi jsme si nebyli souzeni...
Odpovědět