Whyte and Mackay Special

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 9973
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Whyte and Mackay Special

Příspěvek od Nethar »

whyteMackaySpecial.jpg
whyteMackaySpecial.jpg (11.02 KiB) Zobrazeno 4901 x
Web:http://www.whyteandmackay.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=whyte-mackay
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Zase dřevitě nakyslý nádech, který mě extra neoslovuje. Navíc ale hebká sladkost (nakyslost i nasládlost, ale co se dá se mnou dělat). Vanilková "jednoduchost", kterou bych hledal třeba u nějaké obilné whisky.
Chuť:Taková trochu divná umělohmotná sladkost. Tenhle pojem používám často u bourbonů, ale s tou umělohmotností tentokrát nesouvisí. Nevím, jak se mám vymáčknout, ale není to sladké ovoce, spíš nějaké sladké bonbony umělé, které možná žvýkám i s obalem (teď to nemyslím jako že vysloveně nadávám na hnusnou chuť, jen se mi nedostává slov). Silou asi normální čtyřicítka.
Dozvuk:Vcelku krátky a ne moc výrazný, mírně rumový. Tipoval bych to třeba na whisku dozrávající po něčem netradičním, ale tento experiment mě příliš neoslovuje. Žádná rašelina.
Shrnutí:Tak není to experiment, je to míchaná whisky, což mé smíšené dojmy vysvětluje. Nepoznal jsem to na ní na první pohled (i když náznaky vanilkovitosti a obilných tam byly), ale v oblasti single malt bych ji moc nechválil. Takhle... no já nevím, no, stojí asi 15 liber, já bych dal buď míň za něco obyčejnějšího (jestli to chcete pro tchýni) nebo si připlatil a už měl "opravdovou". Na druhou stranu když už bych chtěl blended, tak se stylem a ten Whyte&Mackay od Pattersona mají.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Rescue
Znalec
Znalec
Příspěvky: 317
Registrován: 06 dub 2012, 17:23
Bydliště: Praha a okolí

Re: Whyte and Mackay Special

Příspěvek od Rescue »

Barva:
Aroma:medové, teplé, trošku až rumové.
Chuť:sladká, hodně sladká, jemná až středně plná, nedá se charakterizovat co tam cítím. Ta chuť je hodně kulatá.
Dozvuk:krátký až středně dlouhý, poměrně nevýrazný
Shrnutí:Taková příjemná univerzální whisky, která nikoho neurazí. Mě na blend docela sedne a poměr cena/výkon mi přijde také docela fajn…
Sid
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 39
Registrován: 19 úno 2014, 16:58

Re: Whyte and Mackay Special

Příspěvek od Sid »

neviem ci ste to tiez zaregistrovali pri otvoreni novej flase a naliati prveho panaku ma silnu alkoholovu vonu a chut, ktora prebija vsetko ostatne, ked sme nechali otvorenu flasu trochu "odpocinut" ta silna alkoholova aroma sa zjemnila a ostatne vone a chute sa prejavili
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2303
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Whyte and Mackay Special

Příspěvek od joy »

Konečně jsem se dostal k přechutnání láhve, kterou jsem dostal minulý rok.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/50903
Alkohol:40 %
Velikost:celá láhev
Aroma:těžká medová vůně, vanilka, po delší chvíli i obilný prach. Při dalším přechutnání jsem narazil i na takové rumové aroma.
Chuť:sladká a medová, slabé koření a dřevitost a malinko nakyslosti. Chvílemi probleskuje i ovocná nakvašenost. Jemná, ale je tam.
Dozvuk:hřejivý, sladký, krátký až střední.
S vodou:vůně mléčných karamelek, sladší v chuti, závěr je krátký, spíše žádný.
Shrnutí:Zatím asi nejlepší levný blend, který jsem ochutnal. V chuti není vodová, má docela zajímavou chuť, kterou u většiny blendů postrádám. Doporučuji rozhodně bez vody. Navíc 260Kč za 0,7 litru je poměrně hodně muziky za málo peněz.
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1185
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Whyte and Mackay Special

Příspěvek od J.K.Ch »

GWC:https://gentlemenswhiskyclub.wordpress. ... y-special/
Alkohol:40 %
Aroma:Sladce a mírně kouřově zatuchlá, možná trochu podobná Red Labelu s Black Labelem dohromady. Lehce nakouřená a uzená se stopami ostřejšího alkoholu a náznaky jehličí. Být dost drzý snad prohlásím, že tam cítím alpu nebo horší Gin. A trochu Beylies.
Chuť:Zvláštní zatuchlost se projevuje i v chuti proti Black Grouse je však ovocnější je cítit ostrý alkohol. Náznak švestek od Jelínka.
Dozvuk:Dozvuk je ostrý krátký se silným kořením. Jde cítit levnější rum (ale ne zase Tuzemák spíš Captain Morgen), vanilka a něco nepříjemného a hořkého snad mix koření.
Shrnutí:K téhle whisky si cestu asi nenajdu. Co se týká levných blendů je tady pro mne spíš Cutty Sark, nebo Power’s Gold Label.
Body:70
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6462
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Whyte and Mackay Special

Příspěvek od Hunter »

Whyte & Mackay "Special - Double Marriage Blend",
zvláštnost: Blended whisky, složená z Vatted Malt, který je smíchán se šesti druhy obilné whisky a znovu uložen do sudů po sherry a celkem obsahuje 41 různých whisky. Informaci o sherry sudech jsem se dozvěděl až po ochutnávkách, takže mě potěšila poznámka "s nádechem sherry" v degustačním notesu.

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/50903
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Trochu podobná stylem mé oblíbené King Robert II Deluxe. Hřejivá s nádechem sherry a pomerančů, výrazně medová, svěží a větrová. (82 b)
Chuť:Příjemně šťavnatá, med, sladké ovoce a zase sherry šmrnc. Snad jen kratší dozvuk je drobnou chybkou. Velmi příjemný blend, který mi stylově sedí. Pro mě jeden z nejlepších ve své cenové třídě, a vlastně stejně dobrý, jako třeba Ballantines 12 yo, která je výrazně dražší. (80 b)
Body:81
Shrnutí:Ochutnáno v rámci slepého testu čtyř blendů, který jsem si uspořádal sám za pomoci tatíka. Jednalo se o tyto whisky: Ballantine's 12 yo, Whyte and Mackay Special, Queen Margot 3 yo a King Robert II Deluxe. Test to nebyl vůbec snadný, tři lahve ze čtyř byly kvalitativně velmi vyrovnané, pouze Queen Margot byla lehce rozpoznatelná svou o dvě třídy slabší kvalitou, vyloženě však nezklamala ani ta. Zbylé tři blendy hodnotím jako velmi zdařilé a v mém bodování se všechny tři dostaly za hranici osmdesáti bodů. V prvním kole jsem hodnotil jen přičichnutím ke glencairnům, poznamenal si své dojmy a dle tatíka, který plnil roli odborného dohledu, jsem prý všechny identifikoval správně. (Což jsem ale netušil a nebylo mi samozřejmě nic ani naznačováno). Ovšem po ochutnávkách už jsem si tak jistý nebyl, a nakonec můj konečný verdikt byl takový, že jsem správně rozpoznal Queen Margot a King Robert II Deluxe, a zaměnil jsem mezi sebou Ballantine's 12 yo a Whyte and Mackay special. Konečný výsledek byl takový, že na prvním místě se umístil King Robert II Deluxe (82 bodů), na těsném druhém společně B12 a W and M (81 bodů) a daleko za nimi byla základní Queen Margot z nabídky Lidlu (72 bodů).
Pokud ale vezmeme v úvahu i poměr cena/výkon, bodovaly by společně whisky King Robert II a Whyte and Mackay Special, protože běžná cena přes 800 korun za Ballantinku je vzhledem ke kvalitě hodně přemrštěná. Já ji však kupoval v akci za polovic v létě v Albertu, kdy byla z 880,- kč zlevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě.

Ballantinku 12 yo jsem uchutnával několikrát na podzim a v zimě, a jednu recenzi jsem už měl připravenou asi ¼ roku, ale nezveřejněnou, s tím, že ji ještě případně upravím dle výsledků slepého testu. Bodově to nakonec bylo nachlup přesné skóre.
Základní Lidlovskou Queen Margot jsem měl kdysi jen jednou jednoho frťana, nyní nemohla v takto silné konkurenci uspět, možná by bylo zajímavější ji srovnat s Ballantinkou Finest a podobnou třídou blendů. Propadák to nebyl, ale jak jsem procházel poznámky na Queen Margot 3 yo, 5 yo a 8 yo, jako nejzajímavější se mi z nich jevila verze 5 yo, kterou bych asi z produkce Lidlu doporučil k ochutnání začátečníkům nebo jako běžné levné pití pro návštěvy, které nic lepšího neocení.

Whyte and Mackay Special jsem pil před tímto testem jen jednou, u táty v lednu tohoto roku, měl jsem už sepsanou recenzi, ale opět jsem čekal ještě na společnou přechutnávku. V lednu jsem v poznámkách měl 82 bodů, po testu drobná korekce na 81.

King Robert II Deluxe je takovou mojí blendovou stálicí, v TravelFree bývá za velmi rozumnou cenu v litrové verzi a máme ji stále doma já i táta. Ve své třídě mi prostě sedí. Před tímto testem jsem si od ní dal na asi 4 měsíce pauzu, abych měl slepý test trochu těžší, ale nakonec jsem ji poznal podle jejího šmrncu pomerančové kůry. Nutno ale přiznat, že při porovnávání vůní B12, WaM a King Robert byly ty rozdíly opravdu drobné a hodně mi test naslepo motal hlavu.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět