Braeval 12 yo 1998 DL

Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Braeval 12 yo 1998 DL

Příspěvek od Nethar » 12 říj 2012, 20:40

braeval.jpg
braeval.jpg (10.88 KiB) Zobrazeno 2726 x
Podívejme se na láhev (z dnes již znovuoživené) palírny Braeval, kterou přinášejí Douglas Laing ve své Old Malt Cask edici. Byla nám společníkem na 5. degustaci Bratrstva rašeliny.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/21180
Web:http://www.douglaslaing.com/
Barva:
Alkohol:50 %
Velikost:láhev
Naslepo:ne
Aroma:voňavé Speyside, sladší skupina ovoce, určitá koženost, seno, s vodou působí čerstvěji, ovoce, tráva, ale i více vanilky, přechod mezi nějakým kořením a umělohmotností
Chuť:ostrý příděl alkoholu, je bez náznaku hořkosti, než začne leptat jazyk, je hodně sladká, ani voda ji nepřidává hořkost, naopak s útlumem ostrosti je více znát silná sladkost
Dozvuk:hodně hřejivý (však to má 50 procent), vzhledem k vůni překvapivě sladce doznívá, karamel, káva, žádná nepříjemná hořkost, ale příjemná nahořklost tofifé ;-) doznívá dlouho
Shrnutí:jenom průměrná ve vůni, když nepočítám silný alkohol tak spíše nudnější v chuti, i když chválím nulovou negativní hořkost, pak však výborná v dozvuku
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Braeval 1998 12 yo Douglas Laing

Příspěvek od Hunter » 12 říj 2012, 20:42

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/21180
Barva:
Alkohol:50 %
Aroma:Vůně je velmi „sherry“, tady není o použitých sudech pochyb, zároveň je svým způsobem svěží, až ostrá, travnatě citrusová, to celé zalité čokoládou. Voda ji trochu zjemní. Kombinace čokoládového sherry a citrusově travnaté svěžesti je velmi originální, to oceňuji. Připomíná mi to Voňatku citronovou, známější jako Citronová tráva (latinsky Cymbopogon citratus, anglicky lemon grass). (83 b)
Chuť:Suchost sherry stylu kombinovaná s ostrostí (alkoholu), k tomu se přidává dřevo a hlavně v závěru bohužel i nahořklost. S vodou stále ostrá, ale objevuje se nesměle i nasládlost. (81 b)
Body:82
Shrnutí:Při prvním setkání s Braevalem na degustaci Bratrstva rašeliny jsem ocenil 80b, po dalším přechutnání po několika měsících jsem dva body přidal, zejména za originalitu.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 12 říj 2012, 21:00

Nethar píše:...je hodně sladká, ani voda ji nepřidává hořkost, naopak s útlumem ostrosti je více znát silná sladkost
Hunter píše:...objevuje se nesměle i nasládlost.
Hmm, zajímavé, takhle celkem rozdílné hodnocení sladkosti.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 12 říj 2012, 21:02

Mám ji tady, teď jsem ji zase znovu ochutnal před půl hodinou. Pane učiteli, pane učiteli, on lžeeee, on kecááá ;-)
Vážně - v plné síle je tam ta sladkost jenom chviličku a pak to převálcuje padesáti procenty. S vodou vychází na povrch, čím víc vody, tím víc sládne (a to docela výrazně, aniž by zároveň - jak se u jiných často stává - tak divně bledla a hořkla). Hunter si asi dal jenom pár kapek, já ředím tuhle mrchu víc.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 16 říj 2012, 07:44

Poznámku o sladkosti jsem měl jen u první ochutnávky, kdy jsem pár kapek vody přidal. Při další ochutnávce jsem si ji vychutnával v plné síle a sladkost už jsem prakticky nezaznamenal. Asi u téhle whisky bude platit přímá úměra, čím víc vody, tím více sladkosti.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 03 úno 2014, 16:00

Probírám se svým degustačním notýskem a postupně se zase snažím doplňovat zápisky i sem na fórum ;)
A nemožné se stalo skutečností.. postupně se propracovávám k poznámkám z páte degu Bratrstva.. ty jo to je doba :D
velikost:vzorek opakovaně
naslepo:NE
Aroma:velmi jemné a řídké..dlouho jsem musel přičuchávat, abych se v ní zorientoval.. takže arašídy, zelená jablka, koblihy s grepovou polevou.. S VODOU jde do kytiček
Chuť:takové klasické dřevěnné Speyside.. jinak vcelku jemná a alkohol značně zaštipuje.. na jazyku také poměrně rychle hořkne, takže raději s ní rychle dolů.. S VODOU jde ještě víc do dřeva
Dozvuk:igelit :think: , kyselejší dřevo, nezralé ovoce (hrušky + jablka) a stále ta hořkost.. S VODOU se příchutě vytrácí
Shrnutí:na mne až moc hořká.. tenhle styl mi nesedí a vědomě jej nevyhledávám.. co se dá dělat..oproti kolegům jsem sladkost nezaznamenal tak říkajíc ani z rychlíku, ani později při přechutnání doma
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Odpovědět