Ledaig 10 yo 1997 Chieftain's

Odpovědět
Uživatelský avatar
Króča
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1525
Registrován: 11 dub 2011, 20:54
Bydliště: Olomouc

Ledaig 10 yo 1997 Chieftain's

Příspěvek od Króča »

Tak rychle doplňuju resty, než mne bude zbytek Bratrstva pranýřovat :D
Ledaig 10y Chieftain´s.png
Ledaig 10y Chieftain´s.png (52.56 KiB) Zobrazeno 2183 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6440
velikost:láhev
naslepo:NE
Aroma:Kouřová až dehtová, taky ovocně sladká (třešně, ostružiny) s trochou dřeva..chce to vodu, jinak se vůně těžce hledají
Chuť:výrazně kouřová, doslova úder mračnem kouře, k tomu opět rochu dřeva a rašeliny.. výrazně suchá a hlavně alkohol tomu dává "šťávu"..v závislosti na množství vody vystupují zemitější a ovocné tóny
Dozvuk:kouř, kouř, rašelina a zase KOUŘ, dřevo bez hořkosti přechází do černé čoko a likérové ovocnosti, po dlouhé době končí doutnající rašelinou.voda přidává na kultivovanisti a zefektňuje opravdu dlouhý finish
Shrnutí:Tohle je výrazná kouřová whisky..Tohle není pití pro každý den.. voda je absolutní nutností a dá se s ní "vyladit" do mnoha poloh (od kouřové přes výrazněji rašelinou až po ovocnou)..za zmínku stojí především velice dlouhý a výrazný finish.. jsem nadšen :clap:
Body:93
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6360
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Ledaig 10 yo 1997 Chieftain´s

Příspěvek od Hunter »

Díky výměně vzorků s Króčou jsem i já mohl ochutnat. Měl jsem zamluvené vzorky Arran 14y a Ballechin 3, dostal jsem ale lahvičky hned tři a místo popisků jen čísla 1,2,3. Takže se jednalo o slepý test, který jsem měl ulehčený tím, že o dvou z nich jsem tušil jejich identitu, i když jistý jsem si být nemohl, na různé kanadské žertíky musí být člověk připraven. Takže předkládám své poznámky z degustace, kdy vzorek ještě nebyl odtajněn.
Tímto Króčovi děkuji jak za vzorky, tak zajímavý test.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6440
Barva:
Alkohol:61,3 %
Aroma:Tak takhle ostrou pecku do frňáku jsem už dlouho nedostal. Co to sakra je?! Ostře štiplavý zásah rašelinou, to musí mít obsah alkoholu přes 60%?! Ostře jódová, až citrusově travnatá rašelina, takovou kombinaci jsem ještě nikdy necítil. Ale když se přes tu nebývalou ostrost přenesu, jako bych za ní cítil sud po portském a lehce i stájové tóny. Ostrost je sice dost rušivá, ale špatné to v celku není. (83 b)
Chuť:Příjemně nasládlá rašelina, v chuti je stále znát síla alkoholu, ale přes 60% už bych nehádal, tak kolem 55%. Myslím, že se určitě bude jednat o sudovou sílu. (85 b)
Body:84
Shrnutí:Absolutně netuším, o co by se mohlo jednat, to mě teda Króča dostal. V zoufalství mrknu na Króčův profil na WhiskyBase a jediné, co bych hádal, je Ledaig od Chieftains Choice, s obasahem alkoholu 61,3%, ovšem na WB se píše, že jde o sud typu Sherry Butt, a sherry tu necítím ani náznakem. Že by se při té síle tvářilo sherry jako portské, nebo by šlo o nějaké těžší a sladší sherry, jako PX??? No jsem zvědav na odtajnění vzorku.
Dodatek:
Po odtajnění a zjištění, že měla být ředěna vodou pro získání maximálního výkonu, trochu lituju, že jsem s vodou neexperimentoval. Myslím, že i tak tato whisky nepropadla.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 9591
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Ledaig 10 yo 1997 Chieftain's

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6440
Web:http://www.ianmacleod.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=ledaig
Barva:
Alkohol:61,3 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Tak tady se přiznávám bez mučení, že tohle mi nevoní. Jako první dojem mi naskakuje nasmrádlost z Isle of Jura Superstition. Tady však dovedené k nedokonalosti. Olomoucké tvarůžky, jehličí a postupem času mix citrusů a sladkosti. Tu nedokonalost nemyslím jako nekvalitnost, jenom se mi stylově velmi netrefila do vkusu. Je ale nesporně výjimečná whisky, tohle si nikde jinde nepamatuji. Opakuji olomoucké tvarůžky, po delší době extra síla a jsem si s nimi naprosto jistý (že by je ve whisce Króča marinoval? ;-)).
Chuť:Nejprve sladká, pak zasmrádne a začne pepřově píchat, vidím to na nejméně 46%, ale je možné, že útočí mnohem výše, to se u tohohle stylu těžko pozná (držel jsem se tipem příliš při zemi, ale přes 60 by mě teda opravdu nenapadlo, zase takový masakr to nebyl).
Dozvuk:Ostrost na jazyku, nasmrádlost v ústech a já radši zapíjím vodou.
Shrnutí:Musím zdůraznit dvě věci - tohle je osobitá whisky, která vám může velmi zachutnat a klidně ji zkuste, budu jenom zvědavý na váš názor. Ale mně nepadla do noty ani trochu ;-) A to mám tvarůžky rád. Jak mi nechutnala, tak jsem si ji nechal delší dobu na stole, pak se tak nějak urašelinila a zklidnila, ale stejně nejsem unešen.
Dodatek: ;)
Po odtajnění a zjištění, že měla být ředěna vodou pro získání maximálního výkonu, přesto nelituji, že jsem s vodou neexperimentoval ;-) Většinou to totiž dělám automaticky, obzvlášť když mě whisky takhle štípe v puse, ale tady jsem k tomu ani neměl chuť. Prostě mi vůbec nesedla. Těžko říct, jestli moje olomoucké tvarůžky jsou Hunterovy stájové tóny.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět