Grand Old Parr

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Grand Old Parr

Příspěvek od Hunter » 09 úno 2013, 20:58

grand-old-parr-1984_zps8523fae5.jpg
Dnes si představíme jedno vzácnější plnění, a to blended whisky Grand Old Parr, odhadem z přelomu 70. a 80. let. Jedná se o whisky starou 12 let, i když zrovna na tomto plnění dvanáctka na etiketě chybí. Lahvinku mi sehnal Zomba ze soukromé sbírky, tímto mu ještě jednou děkuju za zprostředkování.
Podle Whisky online je Old Parr míchaná whisky od Macdonald Greenlees. Hlavní malt whisky je Cragganmore, dále obsahuje Glendullan, Aultmore a z obilných Caledonian a Cambus. Jméno whisky je podle Thomase Parra, který zemřel v roce 1635 údajně ve věku 153 let. Tento muž se prý poprvé oženil ve svých 80 letech a podruhé ve 120 (pokud budem věřit těm 153 letům).
Macdonald Greenlees patří pod koncern Diageo. Blend Old Parr byl poprvé namíchán roku 1871, tehdy ještě předchozím vlastníkem, protože pod Macdonald Greenlees spadla značka až později.
Whisky online píše, že známé jsou tyto verze: 12-ti letá Old Parr Grand, 18-ti letá Old Parr Superior, Old Parr 500, Old Parr tribute, Old Parr Elizabethan, Old Parr de Luxe, Old Parr Seasons. Old Parr Seasons má čtyři verze - čtyři roční období. Spring (jaro) je nejsvětlejší, Summer (léto), Autumn (podzim) a Winter (zima) je nejtmavší.
Dle Diagea je tato značka nejpopulárnější v Japonsku, Mexiku, Kolumbii a ve Venezuele.
V Evropě poměrně málo známá značka Old Parr vzbudila největší rozruch v roce 2007, kdy se verze Old Parr Superior 18 y stala ve Whisky Bibli nejlepší whiskou světa a dosáhla u Jima Murraye do té doby nedosaženého skóre 97/100.
GrandOldParr_zpsbcee58d8.jpg
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff= old-parr
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/51683
Alkohol:43 %
Barva:
Aroma:Z vůně se dá poznat, že se jedná o blend. Je sice poměrně výrazná, ale z kategorie blendů nijak výrazně nevybočuje. Jedná se o mix mletých vlašských ořechů, leštěnky, dřeva a trochy lakovosti. (80 b)
Chuť:Chuť je velmi překvapující, ve slepém testu bych blend nehádal, chuťově je totiž na úrovni single maltu. Lískové ořechy, dřevo a vanilka. Na jednu stranu je jemná, na druhou se ozývá náznak drsnosti a ostrosti, tyto protiklady jsou pěkně sladěné. (84 b)
Shrnutí:Co do chuti, jedná se o nejlepší blend z těch, co jsem doteď ochutnal. V této kategorii je konkurentem snad jen Haig 43%, která sice chutí lehce zaostávala, ale ve vůni byla dál. Nevýhodou Old Parru je pak především cena, u nás se současné verze prodávají za cenu okolo tisícovky. Jsem velmi spokojen, že nějaký blend může konečně chutnat jako single malt whisky, ale na druhou stranu, pokud stojí tolik, co single malt, tak už to ztrácí část svého kouzla. S nákupem jsem , s přihlédnutím ke vzácnosti a stáří, nakonec spokojen.
Body:82
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

zombice
Znalec
Znalec

Re: Grand Old Parr

Příspěvek od zombice » 03 dub 2013, 21:19

Velikost:vzorek
Aroma:Vanilka, něco květinově sladkého, trocha zatuchlého sena a mokré kůže. Při druhé ochutnávce mi přišla asi víc sladké, poznámky mám hůř čitelné, ale mám tam: med, vanilka, hroznové víno. Podle mého na blend podařená vůně, to se mi hodně líbilo. Vím, že bych ve slepém testu blend nehádal.
Chuť:Dřevitě kořenitá, slabší závan jódu, mořské řasy.
Dozvuk:Středně dlouhý (na blend dlouhý :) ) Dubové dřevo, zlehka ohořelé. Kakao a končí do sladka.
Shrnutí:Jeden z nejpovedenějších blendů co jsem zatím pil. Za vzorek děkuju Hunterovi!

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 28 zář 2013, 22:45

Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Zatuchlý Auchentoshan styl shnilého sena. Vůně venkova, chceme-li být romantičtí. Kdo to znechuceně nevylije v prvních sekundách a mírně vůní otupí nos, dočká se příjemných sladkých květin, tentokrát již krásně vonícího suchého sena a ještě jednou květinové aroma rozkvetlé louky, po které běží ruku v ruce Bratrstvo rašeliny a vítr jim čechrá vlasy.
Chuť:To se mi to machruje, když netestuju naslepo, ale jestli bych někde podezříval blend, bylo by to zde. Taková strohá, jednoduchá a hrubá, nahořklá nikoliv dřevitě, ale stylem nového linolea, které jistě každý z nás pravidelně olizuje.
Dozvuk:Středně dlouhý, nasládle květinový, ze všech charakteristik pro mě zde odvádí Old Parr nejlepší výkon - asi je ve vůni kvalitnější, ale stylově mi sedí víc až zde.
Shrnutí:Pravidelně bych to pít nechtěl, ale na blend opravdu dobrý výkon a navíc taková rarita, jsem rád za možnost ochutnat, díky Huntere nebo Huntře! Jak čtu poznámky, trochu se míjíme, já bych blend asi zase nepoznal z vůně, ale chuť a dozvuk byly na single maltku slabší.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

zombice
Znalec
Znalec

Příspěvek od zombice » 29 zář 2013, 19:48

Jak uz jsem si driv vsimnul, mame obcas docela dobrou shodu co se tyce aroma, jen to pobihajici Bratrstvo raseliny jsem teda nerozpoznal :lol:

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 29 zář 2013, 20:17

Já bych zase chtěl vidět, jak mi vítr čechrá kadeře :-)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Untappd profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 29 zář 2013, 20:22

Já vím, je to hodně romantická představa, psal jsem to už pozdě večer... možná bratrstvo neběží ruku v ruce, ale mělo tam být běží s vlasy v ruce...

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 29 zář 2013, 21:39

aúúúú.... voe, já se nemůžu smát, to boííí.... mam sešitou držku :D
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 29 zář 2013, 22:29

Tak "nestrkej ty ruce do kapes, nebo ti je na vojně zašijou", to už jsem slyšel, ale "nechlastej tolik tu whisky, nebo ti zašijou držku", to je pro mě naprostá novinka :lol: Každopádně mi to tu začíná pomalu ale jistě připomínat slavný československý film Ostře sledované vlasy.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 13 bře 2014, 11:59

Už je i na whiskybase, doplnil jsem odkaz do recenze.

Obrázek

Vivino profil

Untappd profil

zyki
Znalec
Znalec

Příspěvek od zyki » 16 kvě 2014, 08:55

Aroma:výrazné, ořechy, lak, těžší, neurčitelná sladkost
Chuť:v porovnání s aroma o něco ostřejší, pokračují ořechy, nasládlost, trochu dřeva
Dozvuk:příjemný, ořechově nasládlý
Shrnutí:super, řadím mezi nejlepší blendy, ochutnáno díky výměně vzorků s Hunterem, děkuji

Odpovědět